Koronavirüs Yetmedi Şimdi Hantavirüs Çıktı

8 043
527
 
Dünya koronavirüs ile mücadele ederken bu kez de hantavirüs ortaya çıktı. Hantavirüs nedeniyle bir kişinin hayatını kaybetmesi paniğe neden oldu. Sosyal medya karıştı. Peki, hantavirüs nedir? Gelin, haberimizde izleyelim.
TGRT HABER AZmind KANALINA ABONE OLMAK İÇİN
bit.ly/TgrtHaberAbone

#haber #gündem #sondakika

====================================

TGRT HABER TV HAKKINDA:

● Türkiye'nin, haber kanalı olarak, gündem, siyaset, ekonomi, spor, sağlık, kültür, sanat kısacası haber ve habere dair ne varsa son dakika haberleri canlı yayın ile izleyicilere aktarıyoruz. Bilginin, tecrübenin, hızın ayrıcalığıyla haber dünyasındaki yerimizi; haftanın 7 günü 24 saat canlı yayınlarla daha da güçlendiriyoruz.

TGRT HABER TV ULAŞMAK İÇİN
www.tgrthaber.com.tr
facebook.com/tgrthabertv
twitter.com/tgrthabertv
plus.google.com/+tgrthaber/posts

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Telefon: 0212 454 70 70
Faks : 0212 454 56 56
izleyicitemsilcisi@tgrthaber.com.tr

TGRT HABER TV FREKANS BİLGİLERİ
www.tgrthaber.com.tr/frekans
Müddəti: 02:04

Şərh

Hakan Arslan
Hakan Arslan - Gün əvvəl
Deve yiyin kafirler helal gida yiyin deve de corona olmaz
Osman Ari
Osman Ari - Gün əvvəl
Hanta virüsün öldürme oranı % 14 tür .Coronanın ise %2 ila % 3 tür
Seçim
Seçim - 13 gün əvvəl
Yok İnsan Virüsü
Hamza Balci
Hamza Balci - 14 gün əvvəl
Hayvanmı yenirya canlı canlı ne pis adamsınız alın şimdi dünya yok oluyor sizin yüzünüzden
golden freddy
golden freddy - 19 gün əvvəl
Savaş olmasın sonuçta çindede iyi insanlar var ama çine bi yaptırım uygulansın
кошечка Мамедова
Bi azdanda panda virusu cixacaq
кошечка Мамедова
Her xesdeliyede ad verirsiz qorxulu haradan tapirsiz bu sacma ismi
lacyn Allamuradova
lacyn Allamuradova - 21 gün əvvəl
Hantavirüs zaten önceden vardı, ama nadiren görünen bir hastalık.
Ayberk Kervan
Ayberk Kervan - 26 gün əvvəl
Hantavirüs zaten yıllardır var sadece koronayla birlikte gündem oldu
nasan shekho
nasan shekho - 29 gün əvvəl
Müslüman lara hiç birşey olmaz korkmayın
Axe Official
Axe Official - 27 gün əvvəl
Böyle kendinizi avutun
ღMiracolus Tvღ
ღMiracolus Tvღ - 29 gün əvvəl
Pislikten be elinizi yıkayın temiz olun evde kalîn dışarda ne var
AZRA CENGİZ
AZRA CENGİZ - Ay əvvəl
*Arkadaş biri Çin Biçme Makinesi getirsin gitsin bu Çin belası*
Maria Jasif
Maria Jasif - Ay əvvəl
Bu nedir? Butun virusdar CIN- den cixir. Bu nece zibil, cöpluk, mundar ölkedir. Gunde bir virus cixir.
ENES FURKAN ÖZMEN
ENES FURKAN ÖZMEN - Ay əvvəl
2021'DE 2020'NİN FİLMİNİ YAPSINLAR TABİ 2021 DİYE BİR YIL OLURSA
YND UYS
YND UYS - Ay əvvəl
Kemiricilerde kronik asemptomatik bir enfeksiyon oluşur. Viremi neticesinde viruslar en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve daha çok da akciğerlerinde yerleşir.Virusu taşıyan asemptomatik kemiricilerin idrarı, dışkısı ve sekresyonları çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir.
·      İnsana bulaş yolunun özellikle enfekte kemirgenlerinin virüs bulaşlı çıkartılarının, solunması aracılığıyla olduğu düşünülmektedir.
·      Kemirgenin insanı ısırmasıyla virus geçişi çok nadirdir.
·      Hantavirüs temasla insandan insana geçmez.
·      Kemirgenlerin çıkartılarıyla kirlenmiş yiyeceklerle bulaşıp bulaşmadığı ise virüsün mide asidine dirençsiz oluşu nedeniyle şüphelidir.
·      Yapılan araştırmalar virüsün kan transfüzyonuyla da geçmediğini göstermiştir.
·     Hantavirusun inek, tavuk gibi çiftlik hayvanları veya kedi, köpek gibi ev hayvanları tarafından taşınmazlar, ancak bu hayvanlar kemiricilerle temas halindeyseler onların çıkartılarını taşıyarak aracılık yapabilirler.
  
Kuluçka dönemi:
Kemirgenler ve Fareler bu virüsten etkilenmezler kronik asemptomatik bir enfeksiyon oluşur,Ancak hasta olmazlar.Sadece taşıyıcıdırlar.1 ay ile 12 ay boyunca bu virüsü dışkı veya idrar yolu ile etrafa yayarlar.
Kuluçka dönemi hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte kuluçka süresi 12 ila 21 gündür.İstisnai durumlarda, kişisel immün baskılanma durumlarında, sıcaklık ve nem oranına da bağlı olarak 5-60 gün arası değişebilir.Ortalama olarak virüsün alımından 1-5 hafta sonra bulgular görünmeye başlar.
 
Belirtiler:
Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni  sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir.Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği  ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.
Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi nonspesifik semptomlar da görülebilir.
Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir.Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür.HFRS sendromu gelişmişse: Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.
Nadiren geç tablo olarak kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi nadir semptomlar da görülebilir.
 
Hantavirus Pulmoner Sendrom:
Enfeksiyonun ilk günlerinde ateş, kas ağrısı, peteşiyel kanamalar, karın ağrısı, baş ağrısı, öksürük, bulantı, kusma gibi nonspesifik klinik bulgular görülür. Bunu takiben aniden  takipne,taşikardi, hipotansiyon, akciğer ödemi ve akut solunum yetmezliği sonucunda ölüm meydana gelir.
Laboratuvarında Lökositoz, Trombositopeni,Hemokonsantrasyon ve LDH yüksekliği görülebilir.
Akciğerlerin histopatolojik incelemesinde şiddetli pulmoner ödem ve interstisiel pnömoni saptanmıştır.
 
Hemorajik Ateşli Renal Sendrom:
Hemorajik Ateşli Renal Sendromlu hastalarda 1-2 haftada ortadan kalkan ani yüksek ateş görülür. Buna bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, konjunktivitis, proteinüri, hipertansiyon veya hipotansiyon eşlik eder. İlk 3-7 gün  başlayan bu genel durum bozukluklarını oligüri, anüri veya diürezle devam edip böbrek yetmezliği ile sonuçlanan çeşitli hemorajiler ve  hematüriler izleyebilir.Hastalığa yakalananlarda ölüm oranı % 7’dir.
Labaratuar bulgusu olarak  Lökositoz,Trombositopeni,Proteinüri,Üre yüksekliği, Kreatinin yüksekliği gibi nonspesifik bulgular karşımıza çıkar.
   
Tanısal teknikler:
·      Serolojik test yöntemiyle: ELISA ve Immünfloresansta testi ile  Ig G, Ig M bakılması
·      İmmunuhistokimyasal tekniklerle virüs izolasyonu
·      PCR
Gibi özel tekniklerle virüs izole edilebilmektedir.
 
Tedavi:
Hantavirus enfeksiyonun aşısı veya spesifik bir tedavisi yoktur.Hastanın hayati fonksiyonları desteklenmelidir.
Hantavirüs Pulmoner Sendrom gelişmişse, erken dönemde entübasyon ve yoğun bakım şartlarında Oksijen inhalasyon tedavisi ile solunum, sıvı replasmanı ile de kan basıncı desteklenmelidir.
Hantavirüs Ateşli Renal Sendrom gelişmişse de Hemodiyaliz hayat kurtarıcı olabilir.Her ne kadar henüz ispatlanmamış olsada bazı çalışmalar Ribavirin gibi bazı antiviral ilaçların hayati tehlikeyi azaltmak üzerinde etkisi olduğunu düşündürmektedir.
Bilim adamları bu virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları sürdürmektedir.
 
Korunma:
Hanta virüs enfeksiyonun önlenmesine primer strateji, yerleşim yerleri çevresinde kemiricilerin kontrolüdür.

 

·      Evlerde evcil hayvan olarak fare yada benzeri kemirgenler beslenmemelidir.
·      Evde kedi besleyenler için eğer kedi enfekte olmuş bir kemirgeni, fareyi yemişse konut içerisinde hastalık etkenini taşıyabilir ve çeşitli sekresyon ve çıkartıları ile enfeksiyonu insanlara bulaştırabilir olduğu akılda tutulmalıdır.
·      Evlerde genel olarak farelere yönelik önlemler (yiyeceklerin kapalı kaplarda saklanması, farelerin yerleşebileceği boşlukların tamiri, genel hijyen kurallarına uyulması) alınmalıdır.
·      Kemirgenlerin yaşadığı ortamlarda çalışanlar eldiven ve maske takılması, dezenfektan kullanılmalıdır.
·      Kapı ve pencerelere sineklik konulmalı, çöp konteynırlarının kapakları sürekli kapalı tutulmalıdır.
·      Kemirgenlerin yaşam alanı olan rögar kapakları tamir edilmeli.
·      Depolarda fare  gibi kemirgenlere yaşam alanı olabilecek gereksiz eşya saklanmamalı, hijyen tedbirlerine özen gösterilmelidir.
·      Bulaşma şüphesi varsa ilk olarak vücudunuzun bu virüsle temas etme ihtimali olan kısmını dezenfekte edip en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.
·      Farenin yaşadığını tahmin ettiğiniz alanları eğer kullanıyorsanız, karıştırmadan(süpürmeden,kurcalamadan) alan deterjanlı su ile yıkanmalıdır.
·      Fare veya herhangi bir kemirgenin leşlerinin bulunduğu bir alanda bulunmak zorundaysanız eldiven ve maske kullanarak alan karıştırılmadan çamaşır suyu ile dezenfekte
Çok Uğraştım 1Like Çok Görmeyin
شهد كنيفاتي
شهد كنيفاتي - Ay əvvəl
Bu butun başimiza gelen her şey safaş deprem korona virüs biz hepsinle mucadele etik siz daha hiç bir şey gurmedinizki arkadaşlar bu butun ulkelerin neden başimiza geldi bilyormusunuz çunku biz allahin bize verdi gurevi yapmiyoruz safaş la depremle korona virüs le mucadele edyoruz askerlemiz olume gidyor gurevi yapmak için ama allahin bize verdi en koly en guzel gurevi biz yapmiyoruz yapmayin arkadaşlar allahin sozunu dinersek dunyanin sonu geldin de bizim her şeyimize yaricak lutfen yapinki artik dunyada mutlu olalim lutfen 😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢
alperen esnemez
alperen esnemez - Ay əvvəl
bilgisayarlardaki farelerden bulaşırmı farelerde kemirgendir dün ben fare aldım bilgisayar için de
Ferhat Aykaç
Ferhat Aykaç - Ay əvvəl
Kimi ne olduğu belli değil ki ama bana şu anlama geliyor bu bir deney insanlarin üzerindn deneyler yapıyor bilinmeyen güçler görünmeyen ler ben öğle sanıyorum bu vuris 1 günde hazırlanmadi en az 30 sene de gelistirmisler sanırım belirli insanlar da bu iğnesi var ama işte deney bu dünya da insan kalmayana kadar sadece kendileri kalana kadar bu dünya da insan birakmiyacaklar bunu sebebi de bana kalırsa Mesihi yer yüzüne gelmesi için bu çabalar ama bogle giderse görünmeyen güçlerin dediği olucak sanırım bu ilacı bizler bulamayız neden mi çünkü bu vuris tahminen 30 yilda hazırlanmis ve ona görede bunun iğnesi de zor bunun ilacı tabiki vurus yayanlar da vardır 100 yolda geçse biz bunları bulamayız hatta yanından bile gecemeyiz
Behruz Alıyarov
Behruz Alıyarov - Ay əvvəl
Rabbim bos yere helal haram olaraq ayirmamis nimetleri...sizde yiyin ne bulduysaniz zehirlenin en azndan bize dokunmayin...
Burak 95
Burak 95 - Ay əvvəl
Bombalayın bu çini..
ada çelik
ada çelik - Ay əvvəl
En iyi bakanlık saglik bakanligi
ada çelik
ada çelik - Ay əvvəl
Bence hemen bu salgina engel olunmali yoksa buda buyur
Kızıl Ejder
Kızıl Ejder - Ay əvvəl
Yeter yeter artik cin e nukleer bomba atmak isteyen bir tek benmiyiiiiiiim
Ömerin Defnıs
Ömerin Defnıs - Ay əvvəl
Biliyordum
ʕ•ᴥ•ʔ TR PARK JİMİNツ
Ya arkadaşlar ben bildiklerimi söylüyorum eğer Çin e bomba atsaydık Kore, Vietnam gibi yakın ülkelerde zarar görebilirdi evet sorun bu değil ama KoreCan lar var onlar peki lütfen biraş düşünün yakın ülkelerde zarar görür hem orda harika yapılan eşyalar var bize geliyor eee onlarında yaşamaya ihtiyacı var evet yaptılar bir hata kocaman bir hata ama bilselerdi yapmazlardı şimdi aklımıza neden bir insan kedi köpek festivali yapar fare yer maymun beyni yer dersiniz ama Amerika da yiyordu İngiltere başkanı dalga geçti hasta oldu Maymun beyni HONG KONG ta çok tüketilen bir yemek miş Ama Kore nin bir suçu yokki Çin in tam ortasındalar o yüzden bazıları öldü orda ölen çok yoktu şimdi sıra Türkiye de hadi bakalım bu günlerde geçecek.
(Eğer yanlışım varsa yorumuma yazabilirsiniz)
(eleştiriye açığım)
YALNIZ_KURD
YALNIZ_KURD - Ay əvvəl
İnşallah şu çinliler yok olurda bizim ulkemiz beladan kurtulur daha coroana bitmedi şimdi hanatavirus çikti inşallah çinliler olur.
BRAWL STARS LEON245
BRAWL STARS LEON245 - Ay əvvəl
HER VİRÜS ÇİNDEN GELİYOR ZATEN
Emirhan ROBLOX
Emirhan ROBLOX - Ay əvvəl
''Pirim için yapılan şeylere inanmayın Bunların hepsini bizi denemek için yapıyorlar haberlere inanmayın EMR.'' Sadece söyluyorum abone olmanıza gerek yok buda prime girer :D
Emirhan ROBLOX
Emirhan ROBLOX - Ay əvvəl
Ha yakaladım seni moruq! Kaç para aldın reklam için çinlilerden ha? Kaç para aldın moruq!
aynur nisa
aynur nisa - Ay əvvəl
Hanta virüsü yıllardır var ama biz yeni öğreniyoruz
İlkan Gürkan
İlkan Gürkan - Ay əvvəl
Bence şu Çin 'i dünya haritasından silinsin . Yoksa dünyadaki bütün insanlar ölecek ve sadece çinliler kalacak bu dünyada😷😷
DRACO MALFOY
DRACO MALFOY - Ay əvvəl
YAV YEMEĞİNİZ YOKSA GELİN BİZ VERİRİZ FARE YILAN KEDİ YARASA KÖPEK GEREK YOK YANİ NE GEREK VAR BUNDA YAV CİDDEN
w W w
w W w - Ay əvvəl
çin'i yok etmek gibi şakalar bir tek bana mı komik gelmiyor acaba? her ne kadar salgın onlardan gelse de milyonlarca insanın hayatından söz ediyoruz. virüs bizde çıksaydı ve öbür milletler 'türkiye yok edilmeli' gibi ifadeleri bize karşı kullansalardı, alınırdık ve üzülürdük değil mi?
KM kore fan
KM kore fan - Ay əvvəl
Ay bide kedi köpek yiyenler var pislikler
KM kore fan
KM kore fan - Ay əvvəl
Bunları yemek mi zorundaydınız doğru düzgün şeyler yeseydiniz bunlar hiç olmuyabilirdi
KM kore fan
KM kore fan - Ay əvvəl
Ben çinde yaşasaydım sadece şushi yerdim ama siz iğrenç iğrenç şeyler yediniz zehir ettiniz Dünya'nın Sonu ne olucak acaba
Kaan Tuncel
Kaan Tuncel - Ay əvvəl
Bu virüs insandan insana bulaşmıyor. Endişelenmeyin
Emel Qarakush
Emel Qarakush - Ay əvvəl
Hayır yani...Her şeyin düzelmesini beklerken neden daha kötüye gitmek zorunda!? Bir de bu eksikti zaten Corona virüs yetmedi bir de Hantavirüs çıktı başımıza. 2021 gelse bile kutlamam. O kutlasın bizi 😤.
КᎥო КᎥო? ᎵԾᎳꂅᏒ
*KORONA BİTSE HANTA VAR HANTA BİTSE FANTA OLUR FANTA BİTSE ÇANTA OLUR*
SONUMUZ NE OLACAK BİZİM?
TABİİKİDE MADE İN CHİNA
2020 yılı belalı oldu Allah yardım etsin
Ahmet İlker Çelik
Ahmet İlker Çelik - Ay əvvəl
Hanta virüs zaten varmış yeni deģil
Azranur Ailesi
Azranur Ailesi - Ay əvvəl
Allah sizin belanızı versin hayatı masum insanlara zehir ettiniz
Ahmet Mutlu
Ahmet Mutlu - Ay əvvəl
Çin Mars'a tasinsin
isa aktaş
isa aktaş - Ay əvvəl
iste ne gelirse ya merakdan ya biliyonuz. kemirgenin bokunu yersen yada koklarsa oluyormus yNi
Maria Jasif
Maria Jasif - Ay əvvəl
Cinnen daha sonra hansi virisdar cixacag.
İnk Pink ARM
İnk Pink ARM - Ay əvvəl
Şu hayvanlarla Uğraşmayın. Çin Yıllardı Hayvan yiyor. O zamanlarda çıkmadı. Şimdi mi çıktı?
MB Alaaddin
MB Alaaddin - Ay əvvəl
"Bunu okuyan kişi"
İnşallah yarın istediyin her şey olur
AMİN
27 aboneyom 50 yaparmıyız?
Eymen Çelebi
Eymen Çelebi - 20 gün əvvəl
1 ay önce 27 aboneymişsin 1 ayda nasıl 1.000 abone kastın
Derya ERTUĞRUL
Derya ERTUĞRUL - Ay əvvəl
Artık corona ünlü değil artık HANTA virüsü ünlü
Юсуф Бозкурт
Bunun ardindan YARAX virus gelecek
Dünyanın Ən'ləri
Dünyanın Ən'ləri - Ay əvvəl
"Bunu okuyan kişi"
İnşallah yarın istediyin her şey olur
AMİN
410 Aboneyim 450 yaparmıyız?
Sennur Geldi
Sennur Geldi - Ay əvvəl
Virüs varken priminden vazgeçmeyen koca yürekli PRİMCİ
Sevale Mirzeyeva
Sevale Mirzeyeva - Ay əvvəl
Deyecem haqq olur deyesiz nie ele dersn. Cine dusende bizim yaltaglar qadaga elemediki olmaz qacb gelrdiler bura turke yaydilardaa dusundukce adam deli olure
Türkiye
Türkiye - Ay əvvəl
Yalnız dünya nifusunun azalması gerek yakında dünya açlıkdan ölücek
ege uyanık
ege uyanık - Ay əvvəl
Beyler çözüm buldum tüm türkiye hava ve karadan 81 milyon m4 leri alın çini basalım ne dersiniz
Ahmet Selim0770
Ahmet Selim0770 - Ay əvvəl
Hantavirüs bulaşıcı değilmiş ve birde fare yiyenlere bulaşıyormuş
bangtan army
bangtan army - Ay əvvəl
Çin covid 19 grubunu kurdu
Çin dünya kişisini ekledi
Çin gruptan çıktı
Selim Amaranth
Selim Amaranth - Ay əvvəl
Dur daha 3.aydayız 6. Ayda zombiler gelicek
7. Ay var 8. Ay var daha dur :D
Ziyadxan Nasibov
Ziyadxan Nasibov - Ay əvvəl
Gijdillagin biri bir pox yeyir sora da zibilini butun dunya cekir
ოεlἶƙε’ղἶղ օʏʊռ ɖüռʏǟֆı
Çini direm yok etsinler. Patlatsınlar. Yoksa her canlıyı yiyerek dünyayı yok edekler.
selver bilgin
selver bilgin - Ay əvvəl
OFFFFFFF😔
Heceragayeva Alikyunus
Heceragayeva Alikyunus - Ay əvvəl
Fare böcek yersen hantada olursun fantada
TURKISH PRO
TURKISH PRO - Ay əvvəl
Sıçanlar da insanların ağzına sıçıyorsa ne biliyim :D
Вит Витт
Вит Витт - Ay əvvəl
Butun dunyada insanligin saglikli bir sekilde, virussuz yasamasi icin çin halkinin acilen vejeteryen menusune geçid yapmasi gerek yoksa kendimizi 2021 yilinda yeni bir tacli, koronali virusle buluruz arkadaslar
Besir Baxsaliyev
Besir Baxsaliyev - Ay əvvəl
Hayirli olsun hos geldin hanta🤗
Bugger Night
Bugger Night - Ay əvvəl
Yemin ederim 2015-de Masonların Söylediğini bi laf vardı Akıllılar bilir:

*2020-de Yeni dünya Düzeni Kurulucak* ve böyle şeyler oluyor garib diğilmi?
Pubg Mobile Meraklısı
Şu Çinlilere Belli ki israf etmeyin söylenmiş Yanlış anlamışlar
mahsun çil
mahsun çil - Ay əvvəl
abi zombi virüsü ne zaman geliyor hazırlandım silahlar ilaçlar barikatlar arabalar hazırladım bekliyorum en kısa sürede gelirse efsane olur
Elxan Mehdiyev
Elxan Mehdiyev - Ay əvvəl
Yeter ya bikdik valla
Садоева Гульбахор
Birazdan osdurag virus cikacag
Merdan Amanjayew
Merdan Amanjayew - Ay əvvəl
Bu cinden simdiye kadar gelen hersey cakmaydi bu korono wirus orjinal cikdi😂😂
SaHa_34
SaHa_34 - Ay əvvəl
Papaz hergün pilav yemez!!!!
MSP Cesur
MSP Cesur - 2 ay əvvəl
Hamsterden gecermi lan nolur destel
Alik Hesenov
Alik Hesenov - 2 ay əvvəl
Yeyun siçanlari biqeyretler besdirunde adamkimi yawayun
pella zografidis
pella zografidis - 2 ay əvvəl
Çin Bizi öldürmek istiyor
Tamay Polat
Tamay Polat - 2 ay əvvəl
Keşke meteor taşı üzerine düşse çin haritadan silinse bu ne gerçekten bütün dünya sizin bislihinizi çekmek zorunda mı lanet olsun
Danserberat 101
Danserberat 101 - 2 ay əvvəl
Eeee tabi bizim mis gibi yemeklerimiz dururken onlar her b*ku yiyorlar yeter artik yeter !!!!!!!
Guseym Zeynalov
Guseym Zeynalov - 2 ay əvvəl
Bu belanl allah yolaylb derdi dermanl tapilmlr
pubg mobile
pubg mobile - 2 ay əvvəl
Ama hanya virus u Turkiyeye gelmez insandan insana geçmiyor fare ve sıçanlardan geciyo yada köpeğin tükürüğü yada ısırması ile geciyo
Yeliz BEYAN
Yeliz BEYAN - Ay əvvəl
Fareyle sıçan aynı hayvan ve bu ülkedede var fareyle köpek nolacak şimdi
şekil oyuncu
şekil oyuncu - 2 ay əvvəl
Ben yalan diye biliyorum
Venüs.X
Venüs.X - 2 ay əvvəl
Korona:kardeşim benim sonumu getiriyolar
Hanta:oo kardeşim tamam ben geliyorum sen azıcıkdaha dayan ben bulurum bulaşacak biri
Burakcan Akdeniz
Burakcan Akdeniz - 2 ay əvvəl
Çinli kere tavsiyem insan eti yesinler belki böylece birbirlerini yer bitirir er pislikler
Hira ali
Hira ali - 2 ay əvvəl
Şu Çin'e büyük bir bomba atalım ortadan kaldıralım tüm pis sorunu
İrəli